Osviežujúce letné nápoje

 

Banánovo – mliečny koktejl

 

zrelé banány, mlieko, kryštálový cukor

 

Suroviny dobre rozmixujeme v takom pomere, ako hustý koktejl si želáme mať. Vynikajúci je stredne hustý až hustý, čo dosiahneme pridaním 3-5 väčších banánov na ½ l mlieky. K tomu pridáme cca 3 p. l. cukru, podľa chuti. Môžeme tiež pridať zrelé mango, prípadne žltý melón, ktorý nápaoj osvieži.

 

Obmena: cukor môžeme čiastočne obmeniť, či celkom nahradiť medom. Pre kalorickejší koktejl môžete pridať kondenzované mlieko, avšak najprv ho vymiešajte s mliekom a potom pridajte banány. Cukor už pridávať netreba.

 

Čokoládovo – kávový koktejl

 

100 g horkej čokolády

50 g cukor kryštál

1 pohár silné espresso

smotana na šľahanie

rum na dochutenie (podľa chute)

 

Cukor, čokoládu a kávu pomaly zahrejeme. Ak je chuť príliš intenzívna, môžeme ju zjemniť trochou vody. Miešame, kým sa všetky prísady dobre spoja. Odstránime zo sporáka a môžeme pridať kvapku rumu. Servírujeme vo vyhriatych šálkach a ozdobíme vyšľahanou šľahačkou.

 

Paradajkový koktejl

 

8 dcl paradajkový pretlak

2 dcl papriková šťava

1 č. l. soľ

2 č. l. cukor

štipka mletej sladkej papriky

štipka mleté čierne korenie

mleté horčicové semienko

30 g očistený zeler, malá cibuľa, veľký očistený petržlen

 

Zeler, cibuľu a petržlen pokrájame nadrobno. Do hrnca dáme 2 – 3 dcl paradajkového pretlaku, pridáme zeleninu, soľ, cukor, koreniny a privedieme do varu. Varíme 10 – 15 min. Zmes zcedíme, pridáme zvyšok paradajkového pretlaku a zmiešame s paprimkovou šťavou. Nápoj servírujeme vychladený.

Paprikovú šťavu získate postrúhaním hrubozrnnej papriky na jemnom strúhadle. Rozštvrtenú papriku nasmerujte k strúhadlu tak, aby ste strúhali iba dužinu.

 

 

Domáce Mojito (alebo Citronáda s mätou)

Na 1 liter vody potrebujeme:
Dva citróny alebo dve limetky (môžme v pohode skombinovať aj limetku a citrón), približne 4 lyžice kryštálového cukru a 20-25 lístkov čerstvej mäty.

Postup:
Lístky mäty opatrne umyjeme tak, aby sme čo najmenej postláčali lístky - dávame pozor, aby sa nám mäta nevylúhovala do vody, ktorá odtečie dolu umývadlom. Do sklenenej nádoby dáme cukor, pridáme vytlačenú šťavu z citrónov (limetiek), pridáme trocha vody a dobre rozmiešame. Potom pridáme lístky mäty a opäť dobre pomiešame. Mätu pri miešaní netreba drviť, stačí ju trochu postláčať. Doplníme ostatnú vodu. Necháme nápoj odstáť, aspoň dve hodiny, môže až do druhého dňa.

Tip: Ak máme len malú sklenú nádobu na vodu a potrebovali by sme nápoj pre viacero ľudí, môžeme si dopredu pripraviť silnejší koncentrát. Nápoj potom rozriedime priamo pri servírovaní do pohárov.

Ľadová sprcha (alebo Jahodová koktejlová drť)

Potrebujeme:
Jahody a práškový cukor podľa chuti

Postup:
Jahody umyjeme a zopár celých jahôd dáme do mrazničky, neskôr nimi ozdobíme hotové nápoje. Všetky ostatné jahody rozmixujeme na pyré. Polovicu jahodového pyré dáme do mrazničky. Pyré musí poriadne stuhnúť, ale nie až "na kameň", musí sa nám dať rozlámať, prípadne rozmixovať. Do druhej polovice pyré pridáme podľa chuti cukor a znova zmixujeme. Tekuté pyré z mixéra vylejeme a do mixéra dáme tuhé pyré z mrazničky. Rozmixujeme na požadovanú hrúbku drte - ak necháme drť hrubšiu, nápoj budeme servírovať s lyžičkou, ak drť rozmixujeme na jemno, nápoj sa bude dať piť, prípadne so slamkou. Rozmixovanú drť rozdelíme do pohárov, naplníme ich asi do 2/3 a zalejeme odloženým tekutým pyré. Vrch nápoja ozdobíme celými mrazenými jahodami. Ihneď podávame. Tento nápoj sa dá obdobne pripraviť aj zo zrelých broskýň alebo marhúľ.
Obmena:  Zjednodušená verzia "Ľadovej sprchy" sa dá pripraviť vopred. Umyté a osušené vhodné ovocie dáme zamraziť v jednej vrstve - na väčšie časti nakrájané jahody, broskyne, marhule, kiwi, bobuľky hrozna, egrešov, ríbezlí,... Zamrazene ovocie nasypeme krátko pred servírovaním do pohárov a zmiešame s rozmixovaným ovocím, prípadne ovocnou šťavou, džúsom. Nezmrazené ovocie môžme tiež nechať celé a zmiešať ho so zamrazeným ovocím - vznikne tak osviežujúci a "zábavný" ovocný šalát.


Tip: Z bobuliek hrozna, ríbezlí a egrešov sa dá pripraviť všestranne využiteľný chutný "ľad". Tieto zamrazené bobuľky sú totiž vhodné aj ako zaujímavý prvok do horúcich nápojov či pudingov. V mrazničke sa dajú skladovať dlhý čas.